Aké výhody so sebou prinášajú imaginárne hry pre deti?

Žiadne komentáre
Fráza „detská predstavivosť nemá hraníc“ má svoje opodstatnenie. S trochou fantázie dokážu deti prideliť význam aj jednoduchým predmetom, ktoré si zaslúžia hodiny pozornosti. Vedeli ste, že takáto hra dokáže zlepšiť rozvoj dieťaťa? Zistite, prečo sa u detí oplatí podporovať imaginárne hry.

Prečo je rozvoj predstavivosti pre dieťa dôležitý?

Pri imaginárnej hre dieťa využíva predstavivosť na zreplikovanie činností ktoré videlo, zažilo alebo by chcelo rado vyskúšať. Detskú fantáziu tiež rozvíjajú hračky, ako sú napríklad rekvizity z bežných povolaní. Vo väčšine prípadov sú výsledkom lepšie sociálne a jazykové zručnosti, kreativita, či schopnosť riešiť problémy. Ako teda odtrhnúť deti od pozerania rozprávok a povzbudiť ich, aby sa radšej hrali? V prvom rade by sa rodičia mali vyhnúť tomu, aby svojim ratolestiam vnucovali vlastnú predstavu o spôsobe hry. Zistite, čo dieťa baví a na základe toho mu skúste zaobstarať príslušenstvo na hranie, ktoré podporí celkovú vizualizáciu.

Ako hra na varenie rozvíja detské zručnosti?

Medzi jedny z najobľúbenejších hier pre deti patrí varenie. Povolanie šéfkuchára môže byť v detských očiach veľmi pútavé. Podpora zo strany rodiča sa dá podniknúť tak, že rôznymi spôsobmi zaobstaráte detské kuchynské vybavenie. Príslušenstvo do kuchyne môžete vyrobiť, poprípade nakresliť. Do roly kuchára sa dá vžiť aj pomocou kuchyniek detskej veľkosti. Vzhľadovo presvedčivá detská kuchynka obsahuje zmenšené verzie skutočného príboru, riadu, či nástrojov na varenie. Dieťa tak má príležitosť na zlepšenie motoriky a komunikácie pomocou prípravy imaginárnych pokrmov, servírovania, prijímania objednávok od „zákazníkov“ alebo umývaním riadu.

Podľa niektorých zistení má hra s použitým predstavivosti zásadný význam pre zdravý vývoj detí. V rannom veku je preto dôležité simulovať alternatívne scenáre a riešiť ich v pútavom ale pritom bezpečnom prostredí. Každodenné začlenenie medzi rovesníkov vytvára priestor pre tímovú spoluprácu a upevňovanie vzťahov. Táto skutočnosť je veľmi prospešná v prípadoch, kedy má dieťa viacej súrodencov a nie je schopné sa s nimi podeliť o svoje hračky. Ako ale na výber tej správnej hry?

Hoci sa imaginárne hry dajú uskutočňovať aj bez prítomnosti rekvizít, ku kvalitnejšiemu rozvoju schopností prispieva tiež špecifické príslušenstvo na hranie. Hračky síce môžete zaobstarať aj svojpomocne, avšak pred konečným výberom by ste mali brať do úvahy aj záujmy svojho dieťaťa. Má v obľube hru na piknik, varenie, či pečenie? V tom prípade bude mierne kontraproduktívne darovať mu hračkársku sadu pre doktora, hasiča, či iné povolanie. V konečnom dôsledku by ste nemali myslieť len na jeho psychický a fyzický rozvoj, ale aj na to, aby sa pri hre čo možno najviac zabavilo.

Pozrite si články

Zobraziť všetky články