SEO alebo základy bezchybnej optimalizácie

Žiadne komentáre

SEO (skratka pre anglické slová Search Engine Optimization), v slovenskom preklade optimalizácia pre vyhľadávače. Táto problematika sa zaoberá, vytváraním a upravovaním webu a rôznych internetových aplikácií tak, aby boli čo najlepšie spracované automatickými internetovými vyhľadávačmi. U nás najdôležitejšími vyhľadávači sú Zoznam a Google. Cieľom je, získať vyššie pozície vo vyhľadávačoch na určité slová, ktoré sa týkajú nášho webu alebo aplikácie. Vďaka tomu získame viac užívateľov / zákazníkov a hlavne väčšina z nich nájde to čo hľadala. Teda na webe zostanú dlhšie a prejdú väčšiu časť webu. Čo je žiaduce.

SEO je však veľa skloňované a spústy ľudí si za neho dá dosť dobre zaplatiť. Bohužiaľ sa v tomto okruhu pohybuje aj hŕbu ľudí, ktorí tejto problematike vôbec nerozumie. Tiež je tu aj zápor SEO, keď to niekto nevie hrozí aj napáchané viac chýb a tým si ešte svoje pozície zhoršiť. Preto je lepšie sa buď odovzdať odborníkom a alebo robiť len menšie zmeny.

Ako teda môžem sám vylepšiť svoju optimalizáciu pre web. Základom je nechať si web prejsť nejakým analyzátorom, ktorý nájde tie záväznejšie chyby. Podľa toho potom opravovať. Jedným s dobrých analyzátorov, ktorý je zdarma je SEO-servis.cz. Keď zadáte adresu svojho webu vyjde vám počet bodov a tiež čo môžete na webe vylepšiť. Zameriame sa na hornú časť “Popisné informácie”.

Každý web by mal mať svojho autora, titulok (názov), popis, kľúčové slová (slová, o ktorých je web), info pre vyhľadávače, súbor robots.txt a svoju sitemap. Súbor robots.txt je veľmi dôležitý, pretože hovorí vyhľadávačom a ostatným robotom, čo smie a čo nie. Teda kam môžu ísť, čo môžu zaindexovať a kam vôbec nesmie vkročiť. Do tohto súboru sa vkladá aj adresa na sitemap. Ako ju vytvoriť a prečo ju vytvoriť som písal už v tomto článku. Nižšie je ukážka základného robots.txt.

Ďalšia je title (titulok webu). Sem napíšete ako sa váš web volá. Potom je riadok author, tento riadok určuje autora webu. Hneď nasledujúci riadok uvádza kontakt na autora a nazýva sa contact. Ďalším riadkom je description, tento riadok odovzdáva robotom stručný opis o čom článok je. Posledným tiež veľmi dôležitým riadkom je keywords (kľúčové slová), každé slovo musíte oddeliť čiarkou. Kľúčové slová majú obsahovať slová, o ktorých web pojednáva.

Ako je už všetkým jasné, autor, kontakt zostávajú vždy rovnaké, ale kľúčové slová, popis, názov a určenie pre roboty je na každú stránku rozdielne. Preto ak sa o váš web stará nejaký redakčný systém autora a kontakt môžete vložiť priamo do šablóny, ale zvyšné veci musíte vypísať podľa obsahu stránky.

SEO sa však nezaoberá len optimalizáciou pre vyhľadávače, ale tiež tým, že sa web má zobrazovať všetkým ľuďom rovnako bez chýb a rychle.Na dohľadanie chýb na stránke je W3C. Chýb, ktoré vám tento validátor nájde, by ste mali opraviť (podľa anglického popisu). Web, ktorý je bez chýb, sa zobrazuje rýchlejšie a máte istotu, že sa bude zobrazovať správne. SEO je teda nejaký štandard preto, aby sa váš web lepšie využíval ako roboty, tak i ľuďmi. Preto je tiež dôležité mať dobre zapamätateľnú url k článkom a rôznym častiam webu. Lepšie sa pamätá jmenowebu.cz/clenek1.html, než jmenowebu.cz/a45845758sla85ne5k. Ale touto problematikou sa budem zaoberať až v nejakom ďalšom článku.

Dúfam, že vám článok bol přínosný.Pokud si s čímkoľvek neviete rady a chcete sa opýtať alebo ste znalejší a chcete sa podeliť o vašu skúsenosť, tak presne pre vás sú komentáre dole pod týmto článkom.

Pozrite si články

Zobraziť všetky články