Kompletné WordPress SEO

Žiadne komentáre

Dobré WordPress SEO (optimalizácia pre vyhľadávače WordPress stránky) je nevyhnutné na získanie väčšej návštevnosti z vyhľadávačov. V tomto návode sa zameriame na tie najzákladnejšie aspekty optimalizácia pre vyhľadávače, ktoré zvládnu aj začiatočníci, a ktoré nie sú príliš technické.

Možno ste už niekde čítali, že WordPress, ako redakčný systém, je SEO prívetivý. To je pomerne často aj dôvod, prečo si ľudia pre svoj blog WordPress vybrali.

Aj keď sa WordPress stará o to, aby kód, ktorý vytvára, spĺňal základné odporúčania pre optimalizáciu pre vyhľadávače, existuje ešte veľa vecí, na ktorých môžete zapracovať a vylepšiť ich.

V prípade, že chcete vylepšiť SEO WordPress stránky a nechcete sa do optimalizácie púšťať sami, neváhajte nás dopytovať a my vám s tým radi pomôžeme.

 

Zoznam WordPress SEO tipov
Čo by ste mali vedieť na začiatku

Čo je to SEO?
Prečo je SEO dôležité?
Základy WordPress SEO

Kontrola nastavenia dostupnosti pre vyhľadávače
Používajte prívetivú štruktúru URL
S WWW alebo bez WWW
SSL certifikát a HTTPS
WordPress SEO plugin

XML mapa stránok
Pridanie stránky do Search Console
Optimalizácia príspevkov a stránok
Tipy pre WordPress SEO

Správne používanie rubrík a štítkov
Naučte sa používať interné spätné odkazy
Optimalizujte WordPress komentáre
Celé príspevky alebo len ukážka
Bezpečnosť, rýchlosť a SEO

Optimalizácia rýchlosti a výkonu stránky
optimalizácia obrázkov
Bezpečnosť WordPress stránky
Čo by ste mali vedieť na začiatku
Pred tým, než sa pustíme do samotných praktických tipov, je dobré si niečo o optimalizáciu pre vyhľadávače povedať.

Čo je to SEO?
SEO je skratka zo slov (Search Engine Optimization), česky sa tento výraz prekladá ako optimalizácia pre vyhľadávače. Ide o stratégiu a postupy, ktoré sa používajú na vylepšenie pozície vo vyhľadávačoch a získanie z nich väčšieho množstva návštevníkov.

Optimalizácia pre vyhľadávače nie je žiadny podvod na Google alebo Zoznam. Jedná sa len o optimalizáciu a formátovanie kódu podľa ich odporúčania.

Keď potom ľudia použijú kľúčové slovo, aké ste použili pre svoju stránku alebo príspevok, tak optimalizované webovej stránky sa zobrazí na vyšších pozíciách a získajú viac kliknutí.

Prečo je SEO dôležité?
Vyhľadávače sú často najväčším zdrojom návštevnosti pre väčšinu webových stránok.

Google a ďalšie vyhľadávače používajú pokročilý algoritmus pre analýzu a hodnotenie stránok. Všetko sa potom premietne do pozície webovej stránky vo vyhľadávači. Avšak aj keď sa jedná o pokročilé nástroje, je dobré im pomôcť s tým, o čom vaša stránka alebo príspevok je.

Ak nemáte optimalizovanú stránku, môže sa stať, že vyhľadávač správne nerozpozná o čom je a keď ľudia budú hľadať jej tému, vo výsledkoch vyhľadávania ju nenájdu.

Je veľmi dôležité, aby základné SEO bolo nastavené u každej WordPress stránky. Je totiž jedno, či prevádzkujete firemnú stránku alebo blog, v oboch prípadoch je tematická návštevnosť z vyhľadávačov to, čo chcete.

Kontrola nastavenia dostupnosti pre vyhľadávače
WordPress obsahuje zabudované nastavenie, ktoré vedia skryť stránku pred vyhľadávači. Dôvod existencie tohto nastavenia je, že keď nie je stránka hotová, nechcete, aby bola verejne dostupná.

Avšak občas sa môže stať, že ste toto tlačidlo zaškrtli omylom alebo ste na neho po dokončení webe zabudli.

Ak sa vaša stránka nezobrazuje vo vyhľadávačoch, tak prvá vec, ktorú by ste mali skontrolovať, je kontrola nastavenia dostupnosti pre vyhľadávače.

V administrácii WordPress bežte do Nastavenia → Zobrazovanie a nájdite možnosť Dostupnosť pre vyhľadávače

 

Používajte prívetivú štruktúru URL
Prívetivé URL obsahuje slová, ktoré jasne vystihujú obsah stránky alebo príspevku a jednoducho sa čítajú ľuďom i vyhľadávačom.

POZOR: Ak je vaša stránka stará už niekoľko mesiacov a používa formát Dátum a názov alebo Rok, mesiac a názov, nič nemeňte.

Zmena nastavenia trvalých odkazov u už zavedené stránky môže viesť k strateniu už získaných spätných odkazov a s tým spojených pozícií vo vyhľadávaní.

Ak máte zlú štruktúru trvalých odkazov, ale zavedený web, odporúčam si na ich zmenu najať profesionálov, ktorí zmenu povedú a zaistí správne presmerovanie odkazov.

S WWW alebo bez WWW
Ak práve začínate svoju webovú stránku, musíte sa rozhodnúť, či budete používať formát URL s www (https://www.webrok.sk) alebo bez www (https://webrok.sk).

Pre vyhľadávač by sa jednalo o dve rozdielne webové stránky, musíte si teda jeden formát vybrať a držať sa ho + zaistiť presmerovanie z toho druhého.

Preferovanú verziu nastavíte v administrácii WordPress, kde dáte Nastavenia → Všeobecné a do polí Inštalácia WordPress (URL) a Úvodná stránka webu (URL) napíšete požadovaný tvar.

SSL certifikát a HTTPS
SSL (Secure Sockets Layer) je technológia, ktorá šifruje obsah medzi prehliadačom užívateľa a serverom.

V dnešnej dobe je štandardom používať HTTPS protokol pre webovú stránku. Ak ste ešte neprešli z HTTP na HTTPS, mali by ste to urobiť ihneď.

Okrem vylepšení SEO stránky bude aj stránka návštevníkom prívetivejšie a dôveryhodnejšie. Určite totiž nechcete, aby sa u adresy webu zobrazoval červený nápis nezabezpečený.

Certifikátov existuje celý rad, ale ak nie ste banka alebo nerobíte online transakcie, určite si vystačíte s certifikátom Lets Encrypt. Certifikát je dostupný zadarmo a každý dobrý hosting umožňuje jeho automatickú inštaláciu rovno z užívateľskej sekcie.

Po inštalácii certifikátu na hostingu je potreba ešte zabezpečiť, aby WordPress všetok obsah načítal práve cez šifrované spojenie HTTPS.

 

WordPress SEO plugin
Ako už to vo WordPress býva, aj na SEO problematiku existuje celý rad pluginov.

Najlepší spôsob je si vybrať taký plugin, ktorý celú problematiku rieši komplexne a je zadarmo.

My používame a odporúčame Yoast SEO, o ktorom sme napísali kompletného sprievodcu. Dobrou alternatívou je potom napríklad plugin All in One SEO Pack.

Nižšie opisované body a príklady budú s využitím pluginu Yoast SEO.

 

 

Pozrite si články

Zobraziť všetky články