Aké nástroje na oberanie ovocia zo stromov?

Žiadne komentáre
Hovorí sa, že zber plodov je umenie a každý záhradkár by ho mal vedieť ovládať. Oberanie ovocia sa uskutočňuje individuálne, na základe rôznych špecifikácií každého druhu ovocného stromu. Niekedy je však náročné, dostať sa už len k samotným plodom. Zistite, aké nástroje dokážu uľahčiť celý proces oberania.

Pri vysokých ovocných stromoch využite rebrík

Je zrejmé, že bez praktického záhradného príslušenstva sa k vysoko rastúcemu ovociu len tak ľahko nedostanete. Ako jednoduché riešenie sa ponúka rebrík, avšak v súčasnosti existuje niekoľko kategórií s rozličnými vlastnosťami. Pri výbere rebríka sa najskôr skúste zamerať na jeho materiál. Zatiaľ čo drevené rebríky predstavujú tradičnú verziu, hliníkový dizajn je odolnejší, nezvykne hrdzavieť a má nižšiu hmotnosť.

Pokiaľ ide o funkcie, máte na výber z viacerých možností. Pri teleskopickom rebríku sa každá priečka vysúva zvlášť a teda nezaberá veľa miesta, keď sa zloží. Schodíkový rebrík má rozsiahlejšiu plochu na stúpanie a multifunkčný rebrík dokážete pretvarovať na rôzny typ podľa aktuálnych preferencií. Nezabudnite zistiť, či daný rebrík poskytuje stabilnú plošinu, poprípade protišmykové našľapy.

Nie sú nožnice ako nožnice

Zber plodov sa dá uskutočniť prostredníctvom rozličných nástrojov a jedným z nich sú aj záhradné nožnice. Pri zaobstarávaní tohto príslušenstva dajte pozor, aby ste náhodou nezvolili nesprávny typ. Nožnice na živý plot alebo nožnice na trávu by mali na zber plodov neprakticky zaoblený tvar čepele. V tomto prípade najúčinnejšie poslúžia ručné či teleskopické záhradné nožnice. Ďalšou efektívnou voľbou na zber sú univerzálne oberáky ovocia. Ich stavba je špeciálne navrhnutá tak, aby dosiahla vysoko do korún stromov. Na konci oberákov sú kovové háčiky – tie odtrhávajú plody z konárov. O kovovú obrubu zvykne byť prichytené vrecko, vďaka ktorému ovocie nepopadá na zem, ale do jeho vnútra.

Kedy využiť záhradné vozíky?

Väčšina ľudí využíva záhradné vozíky na prepravu lístia, trávy, náradia, či odpadu. Tieto zariadenia si ale nájdu uplatnenie aj pri klasickej oberačke. Objemné množstvo ovocia je potrebné niekde uložiť. Pre jednoduchú prepravu z jedného miesta na druhé efektívne poslúži práve záhradný vozík. Na rozdiel od košíkov a tašiek disponujú kolieskami, čo zaručuje jednoduchšiu manipuláciu s ťažšími bremenami. Nosnosť vozíkov je individuálna v závislosti od konkrétnych parametrov, no všeobecnosti dokážu odviezť náklad o hmotnosti približne 50 až 200 kilogramov.

Pozrite si články

Zobraziť všetky články